Kutu Oyunları

Trivial PursuitOYUNUN AMACI

Amacınız sorulara doğru cevap vererek puan tekerindeki 6 bölmeyi farklı renkte puan dilimleri ile dolduran ilk oyuncu olmak. Kazanmak için puan tekerinizi doldurduktan sonra oyun alanının merkezine ilk ulaşan ve final sorusunu doğru cevaplayan oyuncu olmanız gerekiyor!

BAŞLARKEN

1- Her oyuncu (veya her takım) için bir puan tekeri alarak oyun alanının merkezine koyun.

2- İki kart destesini kart kutularına yerleştirin.

3- Oyuna kimin başlayacağını belirlemek için zar atışı yapın, en yüksek zarı atan oyuna başlar.

SIRA SİZE GELİNCETrivial Pursuit Puan Dilimleri

1- Zarı atın.

2- İlerleyin. Her zaman zarda gelen sayı kadar ilerlemek zorundasınız.

3- Hamlenizin bittiği hanede bir soru cevaplayın!

Diğer oyunculardan biri kart kutusundaki ilk karttan puan tekerinizin durduğu hanenin rengindekikategori sorusunu okur. Her renk bir kategoriye işaret eder, hangi rengin hangi kategoriye ait olduğu hem kılavuzun arka yüzünde, hem de oyun kutusunun yan yüzlerinde gösterilmiştir. Oyun sırasında oyun alanının ortasındaki merkezde durursanız, cevaplayacağınız soru kategorisini siz seçebilirsiniz.

OYUN ALANINDA NASIL İLERLEYECEKSİNİZ?

Oyuna başlarken oyun alanının merkezinden dışa doğru, istediğiniz bir yol üzerinde ilerleyin. Dıştaki yola geldiğinizde istediğiniz yöne ilerleyebilirsiniz. Hamlenizi hangi kategorideki soruları cevaplamak istediğinizi göz önünde tutarak planlayın.

Bir zar atışta iki farklı yönde ilerleyemezsiniz. Örneğin zarda “5” attıysanız 3 hane saat yönünde, 2 hane de saat yönünün tersinde ilerleyemezsiniz. Ancak bir sonraki elde ilerlediğiniz yönü değiştirebilir ve önceki elde ilerlediğinizin tersi yönde ilerleyebilirsiniz.

Oyun sırasında ortadaki yollardan ilerleyerek oyun alanının diğer tarafına geçebilirsiniz. Orta yollarda ilerlerken merkez haneyi de bir hane olarak saymalısınız. Aynı hanede birden fazla oyuncunun puan tekeri durabilir.

SORUYU DOĞRU CEVAPLARSANIZ

Soruyu doğru cevaplarsanız zarı tekrar atarak bir kez daha ilerlemeye ve soru cevaplamaya hak kazanırsınız. Sıra sizdeyken doğru cevap verdiğiniz müddetçe atabileceğiniz zar sayısında bir kısıtlama yoktur.

Trivial Pursuit Oyun KutusuSORUYU YANLIŞ CEVAPLARSANIZ

Yanlış cevap verdiğinizde sıranız sona erer ve zar atma sırası solunuzdaki oyuncuya geçer.

“TEKRAR AT” HANELERİ

“Tekrar at” hanelerinden birinde durduğunuzda zarı tekrar atarak ilerleyin. Eğer bu hamleniz de bir “tekrar at” hanesinde sona ererse, bir soru ya da puan dilimi hanesine gelinceye kadar zar atmaya devam edin.

PUAN DİLİMİ HANELERİ

Oyun alanında üzerinde farklı renkte puan dilimleri resmi olan 6 puan dilimi hanesi var. Bu hanelerden birindeyken aynı renkteki kategoriden sorulan soruya doğru cevap verirseniz o renkte bir puan dilimini puan tekerinize yerleştirin. Zarı tekrar atarak oyuna devam edin. Eğer puan dilimi hanesindeyken sorulan soruya yanlış cevap verirseniz sıranız sona erer. Bu durumda o puan dilimi hanesinde tekrar soru cevaplayabilmek için önce ilerlemek ve daha sonra aynı puan dilimi hanesi üzerinde tekrar durmak zorundasınız. Aynı puan dilimi hanesine bir sonraki elde hemen geri gelmek zorunda değilsiniz, isterseniz oyun alanı üzerinde başka bir yöne ilerler ve o puan dilimi hanesine daha sonra tekrar gelmeye çalışabilirsiniz.

Eğer durduğunuz puan dilimi hanesinde daha önce bir soruyu doğru olarak cevaplamış ve o renge ait puan dilimini zaten almışsanız, oyuna diğer hanelerde olduğu gibi devam edin; soruya doğru cevap verirseniz zarı tekrar atın, yanlış cevap verirseniz sıranız sona erer.

KAZANAN

Her kategoride bir puan dilimini tamamladığınızda oyun alanının merkezine geri dönmelisiniz. Merkeze ulaşmak için hamleniz puan tekeriniz tam merkezde kalacak şekilde sona ermeli. Eğer attığınız zarda gerekenden az ya da fazla hamle sayısı geldiyse ilerleyin ve durduğunuz hanenin kategorisinde soru cevaplayarak oyuna devam edin.

Altı puan dilimini de tamamladıktan sonra puan tekeriniz oyun alanının merkezinde durduğunda diğer oyuncular sıradaki karta bakmadan size soracakları final sorusunun kategorisine karar verir.

Eğer final sorusuna doğru cevap veremezseniz sonraki el zar atarak merkezden ilerlemeye devam etmeli ve daha sonra yine hamleniz tam merkezde sona erecek şekilde geri dönmeye çalışmalısınız.

Eğer final sorusunu doğru cevaplarsanız oyunu kazanırsınız!

SORU KATEGORİLERİ

Mavi – Coğrafya

Pembe – Eğlence

Sarı – Tarih

Kahverengi – Sanat & Edebiyat

Yeşil – Bilim & Doğa

Turuncu – Spor & Hobi

KURALLAR HAKKINDA

ÖNEMLİ DETAYLAR

Oyuna başlarken oyunculara bir soruya cevap vermek için ne kadar süre tanınacağını belirleyin. Ayrıca geçerli cevaplar konusunda hemfikir olmalısınız. Örneğin cevabı bir isim olan sorularda cevap olarak sadece soyadı söylendiğinde bunu geçerli kabul edecek misiniz?

KISA OYUN

Oyun süresini kısaltmak isterseniz puan dilimi kazanmak için bir puan dilimi hanesinde durmanıza gerek olmadan oynayabilirsiniz. Her verdiğiniz doğru cevap için o kategoriden bir puan dilimi alırsınız.

KESİNTİSİZ ZAFER

Oyuncular her doğru cevap verdiğinde zarı tekrar atmaya hak kazandığı için bir oyuncunun ilk elinde altı puan dilimini de alması da mümkün. Bu durumda eğer o el henüz oyun sırası gelmemiş oyuncular varsa onlar da zar atarak aynı başarıyı yakalama şanslarını kullanırlar.