Kutu Oyunları

İpucu : Bu Oyunu Nereden Satın Alabilirim?

Monopoly Deal kart oyununu Yabaadoo’dan hemen satın alabilirsiniz. Satın Al

 

Monopoly Deal Nasıl Oynanır?

KAZANMAK İÇİN

3 Farklı renk grubundaki tüm Tapu Senedi kartlarına, yani 3 tam sete sahip olan ilk oyuncu oyunu kazanır.

OYUN HAKKINDA

Monopoly Deal oyununda önemli olan Tapu Senedi kartlarını toplamak ve bu arada rakiplerinizin kartlarına el koymak! Hamle kartlarınızı kira toplamak, kart değiş tokuşu yapmak, rakiplerinizden doğum gününüz için para istemek ve daha pek çok şeyi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Kendi kişisel bankanıza  mümkün olduğunca çok para yatırın. Tabii bu arada diğer oyuncuların da sizin mülklerinizi ele geçirebileceğini unutmayın!

OYUNA HAZIRLIK

1- 4 Oyun Özeti kartını destenin içinden ayırın ve hızlı bir şekilde kuralları gözden geçirebilmeleri için oyunculara dağıtın.

2- Destenin geri kalanını karıştırın ve her oyuncuya kapalı bir şekilde 5 kart dağıtın.

3- Oyuncular kendi kartlarına bakabilir; ancak kartlarınızı başkalarına göstermeyin!

4- Geri kalan kartları bir deste şeklinde ortaya bırakın. Yeni kartları bu desteden çekeceksiniz.

5- En küçük oyuncu oyuna başlar ve oyun saat yönünde devam eder.

SIRA SİZE GELİNCE

1- 2 Kart çekin : Desteden iki kart çekin ve elinizde tuttuğunuz kartlara ekleyin. Daha sonraki turlarda eğer elinizde hiç kart kalmazsa 2 yerine 5 kart çekin (diğer durumlarda iki kart çekmeye devam edin).

2- Yere en fazla 3 kart açın : Elinizdeki kartlardan en fazla 3 tane seçin ve önünüze açın. Eğer istemiyorsanız yere hiç kart açmayabilirsiniz. Bu üç kartla nasıl oynayacağınızı görmek için aşağıda A, B ve C maddelerinde açıklanan talimatları istediğiniz kombinasyonda uygulayın. Hangisini önce uyguladığınız önemli değildir (bkz. OYUN MASASININ GÖRÜNÜŞÜ).

A) PARA / HAMLE KARTLARINI KENDİ BANKANIZA KOYUN

Oyuncular birbirlerinden kira, doğum günü vs. gibi ödemeler için para alabilir. Para ve/veya Hamle kartlarını üst üste koyarak önünüze bir ‘Banka’ destesi oluşturun.

Eğer bir Hamle kartını bankanıza koyarsanız artık onu oyunun sonuna kadar Hamle kartı olarak kullanamazsınız. Eğer bir başka oyuncuya ödemeyi bu kartla yaparsanız, kart doğruca o oyuncunun bankasına gider. O Oyuncu da kartı sadece para olarak kullanabilir; üzerinde yazan talimatları uygulayamaz.

VE / VEYA

B) TAPU SENEDİ KARTLARINIZI ÖNÜNÜZE KOYUN

3 Farklı renk grubundaki tüm Tapu Senedi kartlarına, yani 3 tam sete sahip oyuncunun oyunu kazanacağını unutmayın!

Tapu Senedi kartlarınızı yazılı kısmı üste gelecek şekilde önünüze açın ve aynı renkteki kartları bir araya getirerek bir tam set oluşturmaya çalışın.

Her kartın üzerinde bir tam set oluşturmak için kaç karta ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Oyun boyunca mümkün olduğunca çok Tapu Senedi kartı toplamaya çalışın. Yanlız unutmayın, oyunu kazanmak için (farklı renkte) 3 tam sete ihtiyacınız var.

Size ait Tapu Senedi kartlarını ancak sıra tekrar size geldiğinde organize edebilirsiniz. Sıra bir başka oyuncudayken oyunu kazandığınızı fark etseniz bile sıra size gelene kadar beklemek zorundasınız!

VE / VEYA

C) HAMLE KARTLARINI ORTAYA AÇIN

Hamle kartlarının üzerinde yazılı talimatları uygulayın!

Hamle kartlarını kullanarak başka oyunculardan kira toplamak, kartlarına el koymak ve doğum gününüz için para istemek gibi şeyler yapabilirsiniz!

Sıra size geldiğinde bir Hamle kartı çekerseniz, onu ister açacağınız 3 karttan biri olarak kullanabilir, isterseniz elinizde tutup daha sonra ortaya koyabilirsiniz.

Hamle kartları para olarak da kullanılabilir. Kartın parasal açıdan değeri her iki köşesinde kırmızı dairenin içinde gösterilmektedir.

Hamle kartlarını sadece bir kere kullanabilirsiniz. Kartı kullandıktan sonra kart çektiğiniz destenin yanına bırakın.

(Daha fazla bilgi için KARTLARLA İLGİLİ AYRINTILAR bölümüne bakın)

DİKKAT! DİĞER OYUNCULARA ÖDEME YAPARKENMonopoly Deal

Ödeme yaptığınız oyuncu verdiğiniz kartı ASLA elinde tuttuğu kartların içine karıştıramaz.

Ödemelerinizi ASLA elinizde tuttuğunuz kartlarla yapmayın. Her zaman önünüzde açık duran kartlarla yapın.

Ödemeyi önünüzde açık duran banka destenizdeki kartlarla, Tapu Senedi kartlarınızla veya her ikisini birlikte kullanarak yapabilirsiniz. Ödemeyi ne şekilde yapacağınıza sadece siz karar verebilirsiniz; borçlu olduğunuz oyuncu size müdahale edemez!

Para üstü verilmez! Örneğin karşınızdaki oyuncu sizden 2M kira isterse ve bankanızda 3M’lik bir kart varsa boşuna para üstü beklemeyin!

Eğer ödemeyi Tapu Senedi kartlarınızla yaparsanız, bu kartlar doğruca diğer oyuncunun Tapu Senedi kartları arasına konur.

Eğer ödeme yapmak için önünüzde kart varsa ama borcunuzun tamamını karşılamıyorsa sadece bu kartları verin ve borcunuzu kapatın.

Eğer ödeme yapmak için önünüzde hiç kart yoksa para ödemeyin!

3- SIRANIZIN SONUNDA

Sıranızın sonunda elinizde 7 karttan fazla bulunmaması gerekir. Eğer elinizde 7 karttan fazla kart varsa, fazla olanları kart çektiğiniz destenin altına koyun. Eğer elinizde hiç kart kalmamışsa sıra tekrar size geldiğinde desteden 5 (2 değil) kart çekin.

4- YERDE ÇEKECEK KART KALMAZSA

Kullanılan Hamle kartlarını karıştırıp yeni bir deste yapın. Oyuna bu kartları çekerek devam edin.

OYNADIKÇA OYUNU ÇOK DAHA İYİ ANLAYACAKSINIZ!

Monopoly DealKARTLARLA İLGİLİ AYRINTILAR

Tapu Devri : İstediğiniz bir oyuncunun bir Tapu Senedi kartına el koyun ve kendi koleksiyonunuza ekleyin. Ancak bir tam set oluşturan Tapu Senedi kartlarından birini alamazsınız. Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Haciz : İstediğiniz bir oyuncunun bir tam set oluşturan Tapu Senedi kartlarına el koyun ve kendi koleksiyonunuza ekleyin. Çok acımasızsınız! Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Tahsilat : Borçları toplama zamanı! Bu kartla istediğiniz bir oyuncudan 5M alın! Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Çok Renkli Kira Kartı : İstediğiniz bir oyuncudan herhangi bir mülkünüz için size kira ödemesini isteyin. Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Ev / Otel : Eğer bir renk grubundaki tüm arsalara, yani bir tam sete sahipseniz bu kartı da aralarına ekleyin ve kira gelirinizi artırın.

Bir tam set üzerine en fazla bir ev ve bir otel ekleyebilirsiniz.

Arsalarınızın üzerine önce bir Ev kartı eklemelisiniz. Ev olmadan Otel kartı ekleyemezsiniz.

İstasyon ve iskeleler ile Kamu Kuruluşları kartlarından oluşan setlere ev ve otel ekleyemezsiniz.

Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Para Kartları : Para kartlarını banka destenize koyun ve diğer oyunculara ödeme yapmak için bu kartları kullanın.

Değiş Tokuş : İstediğiniz bir oyuncunun bir Tapu Senedi kartını alın ve ona kendi Tapu Senedi kartlarınızdan istediğiniz birini verin. Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Reddet : Bir oyuncu size karşı bir Hamle kartı kullanırsa, istediğiniz zaman bu kartı göstererek sizden isteneni reddedebilirsiniz. Ancak karşınızdaki oyuncunun da “Reddet” kartı varsa ve sizin kartınıza karşılık bunu kullanırsa onun istediğini yapmak zorunda kalırsınız! Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Doğum Günüm : Tüm oyunculardan 2M toplayın. Mutlu yıllar! Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Kira : Kira kartlarının üzerindeki dairenin içinde iki renk bulunuyor. Eğer bu renklerden birine sahip arsa/arsalarınız varsa diğer oyunculardan size kira ödemelerini isteyin. Sadece bir renk grubundaki arsalarınız için kira isteyebilirsiniz. Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Tekrar Çek : Bu kartı kullanarak iki kart daha çekin. Eğer birden fazla Tekrar Çek kartınız varsa, sıra sizdeyken istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz. Bu kartı kullanmak yerine banka destenize koyup para olarak da değerlendirebilirsiniz.

Joker Tapu Senedi Kartları : Joker Tapu Senedi kartlarını, üzerindeki renklere göre Tapu Senedi kartlarının yerine kullanabilirsiniz.

Sıra sizdeyken bu kartları kullandığınız yerden alıp başka setin içine koyabilir, bu şekilde setlerinizi yeniden organize edebilirsiniz. Örneğin eğer ihtiyacınız olan kartı bulursanız, onun yerine kullandığınız Joker kartını başka bir yere koyabilirsiniz.Monopoly Deal Nasıl Oynanır?

Destede iki tane çok renkli Joker Tapu Senedi kartı bulunuyor. Bu kartı istediğiniz renkte bir Tapu Senedi kartı yerine kullanabilirsiniz. Bu kartların parasal bir değeri yoktur ve ödeme yapmak için kullanılamazlar.

Tapu Senedi Kartları : Her kartta o renk grubuna ait kaç arsa olduğunu, yani bir tam seti tamamlamak için kaç kart gerektiğini görebilirsiniz. İstasyon ve iskeleler ile Kamu Kuruluşları kartları da aynı şekilde düzenlenmiştir.

6 VE DAHA FAZLA OYUNCU

Oyunu 6 veya daha fazla oyuncu ile oynamak isterseniz iki desteyi karıştırın ve anlatıldığı şekilde oynayın. Daha sonra desteleri ayırmak isterseniz aşağıdaki listeyi kullanın.

Bir deste 110 karttan oluşur:

4 Oyun Özeti kartı28 Tapu Senedi kartı (2 kahverengi, 3 açık mavi, 3 pembe, 3 turuncu, 3 kırmızı, 3 sarı, 3 yeşil, 2 lacivert, 4 istasyon ve iskele, 2 Kamu Kuruluşu) – 11 Joker Tapu Senedi kartı (1 açık mavi / kahverengi, 1 açık mavi istasyon veya iskele, 2 pembe / turuncu, 2 kırmızı / sarı, 1 lacivert / yeşil, 1 yeşil / istasyon veya iskele, 1 istasyon veya iskele / Kamu Kuruluşu, 2 çok renkli Joker Tapu Senedi kartı) –  34 Hamle kartı (2xHaciz, 3xDeği Tokuş, 3xTapu Devri, 3xReddet, 3xTahsilat, 3xDoğum Günüm, 2xİki katı kira, 3xEv, 2xOtel, 10xTekrar Çek) – 13 Kira kartı (2 açık mavi / kahverengi, 2 pembe / turuncu, 2 kırmızı / sarı, 2 lacivert / yeşil, 2 istasyon ve iskele / Kamu Kuruluşu, 3 Herhangi Biri) – 20 Para kartı (6x1M, 5x2M, 3x3M, 3x4M, 2x5M, 1x10M)

Monopoly Deal Nasıl Oynanır” konulu yazıyı okumaktasınız. Hasbro Monopoly Deal oyun kuralları ile ilgili daha fazla bilgi için Monopoly Deal Kart Oyunu isimli yazıya da bir göz atmanızda fayda var.


  • Atakan

   Sey Oyun Başlarken Her Kişiye Para Dağıtılıcakmı ?!?

  • admin

   Hayır, oyuna başlarken her oyuncuya beşer kart dağıtılıyor, ayrıca para verilmiyor.

  • burak

   Bir mazuratım vardı, bu oyundan 2 deste çıktı 2 kişi oynarken bunları karıştırmaya gerek var mı ?

  • admin

   Gerek yok; Monopoly Deal oyununu 6 veya daha fazla kişi oynayacağınız zaman iki desteyi karıştırıp oynuyorsunuz. Daha sonra altıdan az kişi ile oynayacağınız taktirde desteleri yeniden ayırmanız gerekiyor.

  • hhd

   başarılı bir anlatım olmuş, elinize sağlık. Biraz daha görsel olsa daha iyi olurdu bir de merak ettiğim Monopoly City 3D oyununun anlatımını da siteye eklermisiniz?

  • admin

   Teşekkürler. Henüz elimde Monopoly City 3D oyunu olmadığı için anlatamıyorum. Monopoly City oyununa sahip olursam ilk işim kurallarını yazmak, ikinci işim de oyunu oynayıp “Monopoly City nasıl bir oyun?” sorusunun cevabını vermek olacak :)

  • zeynep

   pekı sular ıdaresı,elektrık ıdaresı gıbı kartlar var onlara nasıl kıra alacagız?

  • ege

   ya oyunu aldım hepsi eksik ne yapmalıyım ?

  • admin

   Monopoly Deal oyun kutusunun üzerinde yazdığı gibi; içerisinde 110 Monopoly Deal kartı ve bir oyun kılavuzu bulunması gerekir. Oyun kartları eksik çıktıysa faturası ile aldığınız yere gidip kartların eksik olduğunu bildirmenizde fayda var. Yeni bir Monopoly Deal ile değiştirip sorunu Hasbro firmasına ileteceklerdir.

  • tuba

   bu oyunu çok isteyerek aldım.fakat bir türlü oynamayı beceremiyorum.Bana çok karışık geliyor.

  • turkish

   yaw nereden oynanıyo şu oyun ??

  • admin

   Monopoly Deal oyununun bilgisayar versiyonu yok bildiğim kadarıyla. Şu an blog sayfasındasınız; burada masa üstü kutu oyunları hakkında yazılar bulunur. Monopoly, Scrabble, Tabu gibi…
   Online ve flash oyunlar için menüden “Oyun Oyna” sayfasına girin. Monopoly Deal yok, ama yüzlerce başka oyun var.

  • onlyie

   Perfect !

  • prenses

   Sey,size birsey sorsam? acaba bilen var mıdır? Paraları dağıtırken mesela 5 tane 2 Mm var.Ama biz 4 kişiyiz. Bir kişiye fazla vermek zorunda kalıyoruz.Bunun gibi daha bir çok sorun var.Lütfen bilen varsa söylrsin.

  • onur

   bna buoyunu anlatan kısa oyun kılavuzu varmı

  • gozi

   merhaba oyunu aldık ama nasıl oynanacağıyla ilgili açıklama yeterli değil. görsel veya uygulamalı video koysarmısınız lütfen

  • admin

   Oyun kuralları en kısa yukarıdaki gibi anlatılabiliyor. Çevrenizde oyunu bilen bir arkadaşınız yoksa kılavuzun tamamını dikkatle okumanız gerekir.

  • onur

   hamle kartını kullansak bile her seferinde kart çekiliyormu? ve tapu senedi kartları da para olarak kullanılıyormu?

  • umut

   2 deste karıstı nasıl ayırabılırım

  • armyy

   kardesım ya destenın bırınde sehırler falan yokkı ?

  • http://forum.silenthilltr.org Leka Mermerbaki

   Yukarida bir husus yanlis anlanmis galiba.
   Oyun icin bir deste, oyun kutusundan cikan iki setin birlesimidir.
   6 kisi uzeri oynayacaksaniz bir oyun kutusu daha almaniz lazim. bir deste 110 kusur kart idi yanlis hatirlamiyorsam.

   oyunun piyasa fiyati da 10-12 lira.

   ben simdi cep telefonu icin java versiyonunu buldum, deli sardi valla

   herkese iyi eglenceler

  • http://forum.silenthilltr.org Leka Mermerbaki
  • yasemin

   ben hiç bir şey anlamadım :S elimde oyun var oynayamıyorum adalet mi bu :(

  • frt

   admin 5er kart dağıtılcak demişsin hangi 5er kart onu bi açıklasaana

  • sema

   ben monopoly almak istiorum ama 70-80 tl arasında bn bi oyuno bu kadar para wermem 😀 😀

  • bence monopoly iğrenç ………….

  • bence tabu da oynamalısınız………..

  • gulseda

   siz cok bilyoznuz be
   ben kaç kere oynadım monopoly

  • Yutmuk

   Haciz oldugunda üzerindeki ev ve otellere de el koyuluyor mu?

  • yunusy

   bu hamle nasil oluyor tapuyu bilestirmekte hamle sayiliyormu sadece ortaya yapilan hamleleri 3 yapabiliyoz acill

  • Hayal

   Anlamayanlar:
   -Yukarıyı okuyun anlayın.Niye herşeyi kestirme buraya soruyonuz?Bu arada para dağıtma falan hikaye.Para dağıtma yok, çekiyosunuz kendisi geliyo…

  • alp

   ben bu oyunla kuzenim sayasinde tanıştım ilk başta ben de anlamadım ama daha dikkkatli okuyuyunca çok basit sonra ben de kendime aldım artık bu oyun sayesinde hiç sıkılmıyorum herkese tavsiye ederim.

  • hakan

   çok kötü daha iyisi yokmu

  • aleyna

   chok guzal oyun ama biraz kafa karishtiriyor ben anlamdim admin biraz uzun talimatlar biraz kisa versiyonunu bana yazar misin tam 2 saat falandir ben bunu okuyorum bugun aldim ve hemen abim ve kiz kardeshlerim ile oynamak istiyorum nolur bana kisaca yaz nasil oynaniyor lutfan

  • monopoly elektronik bankacılık sahibi bir şahıs

   ilk başta her oyuncuya ön yüzü kapalı şekilde 5 kart verilir diğer kartlar ortaya koyulur. başladığınızda oyuna en küçük olanınız başlar. herkez sıra geldiğinde 2 kart çekmelidir ve en fazla 3 hamle yapabilir . Örn:para kartı açmak hamle kartı kullanmak ve tapu senedi koymak vb. şeyler yapabilir hamle kartları tam kazandım derken ”kaybettim” dedirtebilir
   3 tam tapu senedi kartı seti yapan kazanır

   (alıntı değildir)

  • eylül

   peki bu oyun bilgisayardan oynanıyormu oynanıyorsa hangi siteden

  • ————-

   yaaa su kiralar nasıl alınıyo lannn bide nasıl kira almak istion iğrenç oldu bi aralar onuodum sardı kılavuzu kaybettim nasıl oynandığınıda unttum bir sey yapamıomm acill cwp yazın lutfnnn

  • ————-

   oh bee hatırladım videosunu izledim aklıma geldi allahım sana sukurler olsun ayy cok sewindimmmmmm

  • dilan

   kaçar dağıtılıyo paralar
   bilmiyorum

  • Cevap

   Ewt her şeyine 😀

  • Ip Ilginc

   satın almak istiyorum, nereden bulabilirim. 2. el bile olur

  • Berker

   dnr’dan almıştım ben, ama 2 yıl geçti, şimdi siz deyince baktım da internette bulamadım, oyuncakçılarda olması lazım, dikkat edip bakacağım, siz bulabildiniz mi sonrasında ?