Kutu Oyunları

Uno Kart Oyunu KutusuUNO DELUXE KART OYUNU

OYUNUN AMACI

Her turda elinizdeki kartlardan ilk önce siz kurtulun ve rakiplerinizin elinde kalan kartların toplam puanını kazanın. Her turda puanlar birikir ve 500 puan yapan oyuncu kazanır.

NASIL OYNANIR

1- Her oyuncu bir kart çeker; en yüksek sayıyı çeken kağıtları dağıtır (sıfır gibi bir sembolü olan her kart için geçerlidir).

2- Dağıtacak kişi kartları karıştırır ve her oyuncuya 7’şer adet kağıt dağıtır.

3- Kalan kağıtları; ÇEKME destesi oluşturmak için masaya yüzleri aşağıya gelecek şekilde koyar.

Dikkat: Doğrudan Kart Tepsisinde oynayabilirsiniz. Bunun için KART ÇEKME destenizi iki taraftan birine yerleştirin. Kart Tepsisi çıkarılabilirdir; kolayca erişebilmek için istediğiniz yere koyabilirsiniz.

4- ÇEKME destesinin en üstündeki kağıt açılır ve ortaya atılır, böylece ISKARTA destesi oluşmaya başlar.

Not: ISKARTA kağıt destesini başlatmak için açılan kart Hareket Kartlarından (sembollerden) herhangi biri ise, özel talimatlar için HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI’na bakın.

HAYDİ OYNAYALIM

Kağıt dağıtanın solundaki kişi oyuna başlar.

Sıra size geldiğinde, elinizdeki kartlardan birini ISKARTA destesinin en üstündeki kağıtla eşleştirmeniz gerekir. Bu eşleştirme sayıya, renge veya sembole dayalı olabilir (semboller Hareket Kartlarını temsil eder; HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI’na bakın).

Örnek: ISKARTA kart destesinin en üstündeki kağıt kırmızı 7’li ise, sırası gelen oyuncu kırmızı bir kart veya herhangi renkte bir 7’li atmalıdır. Alternatif olarak, oyuncu yere bir Joker kartı atabilir (HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI’na bakın).

Eğer elinizde ISKARTA destesindeki kartla eşleşen bir kart yoksa, ÇEKME destesinden bir kart çekmeniz gerekir. Çektiğiniz kartla oynayabiliyorsanız, aynı turda ortaya atabilirsiniz. Aksi taktirde sıra bir sonraki oyuncuya geçer.

Elinizdeki oynayabileceğiniz kartı OYNAMAMAYI da seçebilirsiniz. Durum böyleyse, ÇEKME destesinden bir kart çekmeniz gerekir. Şayet oynanabiliyorsa, çekilen kart aynı turda ortaya atılabilir, ancak çektiğiniz kart dışında elinizden başka bir kart oynayamazsınız.

HAREKET KARTLARININ FONKSİYONLARI

Uno Kart Oyunu Oyun Kartları2 KART AL : Bu kartı oynadığınızda, bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartının eşleşmesi olursa oynanabilir. Eğer bu kart oyunun başında açılırsa, aynı kurallar uygulanır.

YÖN DEĞİŞTİR : Bu kart oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi). Bu kart, sadece aynı renk veyabaşka bir “Yön Değiştir” kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Bu kartın oyunun başında açılması durumunda, önce kağıdı dağıtan oynar, ardından oyun sol yerine sağdan devam eder.

EL GEÇER : Bu kartı oynadığınızda, bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz). Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “El Geçer” kartı eşleşmesi olursa oynanabilir. Oyunun başında bir “El Geçer” kartı açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu “atlanır” ve atlanan oyuncunun solundaki oyuna başlar.

JOKER : Bu kartı oynadığınızda, oyunda devam edilecek rengi belirleme şansınız olur (“Joker” kartı atılmadan önce oynanmakta olan renk dahil). Elinizde oynayabileceğiniz başka bir kart olsa bile “Joker” kartı oynayabilirsiniz. Oyunun başında bir “Joker” kart açılırsa, dağıtıcının solundaki oyuncu oyunun rengini belirler.

4 KART AL VE JOKER : Bu kartı oynadığınızda, oyuna devam edilecek rengi belirleme şansınız olur. Üstelik sizden sonraki oyuncu ÇEKME destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder. Bununla birlikte, zor bir durum var! Bu kartı yalnızca, elinizde ISKARTA destesindeki renge uygun bir kağıt yoksa oynayabilirsiniz (ancak sayı ya da Hareket Kartı eşleşmesi varsa bu kartı oynayabilirsiniz). Eğer oyunun başında açılırsa, bu kartı ortaya atın ve yeni bir kart çekin.

Not : Şayet bir “4 Kart Al ve Joker” kartının kural dışı olarak oynandığından şüphelenirseniz (Örnek: oyuncunun elinde eşleşen bir kart olması), bu oyuncuya itiraz edebilirsiniz. İtiraz ettiğiniz oyuncu size (itiraz edene) elini göstermek zorundadır. Şayet suçluysa, itiraz ettiğiniz oyuncu sizin yerinize 4 adet kart çekmelidir. Ancak, itiraz ettiğiniz oyuncu suçsuzsa, 4 kart artı 2 kart daha (toplamda 6 kart) siz çekersiniz!

OYUNU BİTİRME

Sondan bir önceki kartı oynadığınızda, elinizde tek kart kaldığını belirtmek için “UNO” diye bağırmanız gerekir (UNO, BİR demektir). “UNO” demezseniz ve siz söylemeden bir sonraki oyuncu oynamaya başlarsa, 2 kart çekmeniz gerekir.

Bir oyuncunun elinde kart kalmadığında, tur biter. Puanlar yazılır (bkz. PUANLAMA) ve oyun tekrar başlar.

Turda atılan son kart bir “2 Kart Al” veya bir “4 Kart Al ve Joker” kartı ise, bir sonraki oyuncu “2 Kart Al” kartı için 2 adet, “4 Kart Al ve Joker” kartı içinse 4 adet kart çeker. Puanlar toplandığında bu kartlar da sayılır.

ÇEKME destesinde kağıt kalmadığında oyun hala devam ediyorsa, yerine ISKARTA destesi karıştırılıp konur ve oyun devam eder.

PUANLAMA

Elindeki tüm kartlardan ilk önce kurtulan oyuncu, rakiplerinin elinde kalan kartların toplam puanını alır. Puanlama şöyledir:

Üzerinde sayı olan tüm kartlar(0-9) : Kendi değerleri

2 Kart Al : 20 Puan

Yön Değiştir : 20 Puan

El Geçer : 20 Puan

Joker : 50 Puan

4 Kart Al ve Joker : 50 Puan

Tur puanları toplandığında, hiçbir oyuncu 500 puan alamazsa, kartları yeniden karıştırın ve yeni bir tura başlayın.

Skorbord ve Silinebilir Marker hakkında not : Bir oyunu tamamlayamadan önce skorbordun sonuna ulaşırsanız, mevcut yazıları silin, skor toplamını skorbordun en üstüne yazın ve oynamaya devam edin. Yazıları skorborddan silmenin en iyi yolu su ve yumuşak bir bez veya mendil kullanmaktır.

OYUNU KAZANMAK

500 Puan yapan ilk oyuncu kazanır.

ALTERNATİF PUANLAMA VE KAZANMA

Bir diğer puanlama yolu da, her turun sonunda her oyuncuda kalan puanları hesaplamaktır. Böylece bir oyuncu 500 puana ulaştığında, en az puana sahip olan kazanır.

SİLİNEBİLİR MARKER TALİMATLARI

Bu ürün bazı yüzeyleri lekeleyebilir. Kullanmadan önce oyun alanını korumaya alın. Yalnızca oyuncakla birlikte verilen, mürekkebi yıkanarak çıkarılabilen markerleri kullanın. Kullandıktan sonra markerlerin kapağını takın.

UNO DELUXE KART OYUNUNUN İÇİNDEKİLER

1 Adet Skorbordlu UNO Deluxe Saklama Kutusu

1 Adet UNO Deluxe Kart Tepsisi

1 Adet Silinebilir Marker

Aşağıdaki şekilde 108 kart  :

19 Mavi kart – 0’dan 9’a kadar

19 Yeşil kart – 0’dan 9’a kadar

19 Kırmızı kart – 0’dan 9’a kadar

19 Sarı kart – 0’dan 9’a kadar

8 Adet “2 Kart Al” kartı – mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin her birinden 2’şer adet

8 Adet “Yön Değiştir” kartı – mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin her birinden 2’şer adet

8 Adet “El Geçer” kartı – mavi, yeşil, kırmızı ve sarı renklerin her birinden 2’şer adet

4 Adet “Joker” kartı

4 Adet “4 Kart Al ve Joker” kartı


  • Heimdall

   Arkadaşlar, UNO’nun X-MEN versiyonu bir ara ülkemizde de satıldı. Buna sahip olup, satmak isteyen varsa, talibim.

  • ıdhsc

   elinde eşleşen derken aynı karttan olmasını mı kastediyosun?

  • admin

   4 Kart Al ve Joker kartını kullanabilmeniz için; elinizde yere son atılan kartın renginde bir kart olmaması gerekir. Yerdeki kartın renginde bir kartınız varsa onu oynamak zorundasınız, Joker kartını o tur oynayamazsınız.

  • ela

   aynı renk ve aynı sayıyı bir anda atablr miyz

  • admin

   Hayır, tek seferde birden fazla kart atamazsınız. Ya aynı renk, ya aynı sayıda olacak.

  • ela

   peki ilk elde +2 nin ,engellemenn önemi yoktur demişlerdi doğrumu

  • admin

   Uno kurallarına göre bu kartlar ilk elde de kullanılabiliyor ve fonksiyonları geçerli oluyor. Biz iskambil kağıtlarıyla Pis Yedili oyunu oynarken, ilk turda 7’li ve Joker oynansa bile fonksiyonları çalışmaz kuralıyla oynuyorduk. Fakat bu konuda yazılı bir kural yok, oyuncular oyunun başında konuşup anlaşarak karar verebilirler.

  • http://forum.silenthilltr.org Leka Mermerbaki

   Basit bir oyun gibi gozukebilir ama advance kurallarla oynayinca cok zevkli oluyor

  • selvi

   çok merak ettim de…

   bu sayıları üstüste koyarken yani herkes atarken 12345 diye aynı renk sıralı sayımı olarak dizcez,yoksa aynı renk
   istediğimiz sayılar mı?

  • admin

   Kartları sıralı atmak gerekmiyor. Aynı renkte istediğiniz kartı atabilirsiniz.

  • zeki

   oyunda son 2 kişi kaldığında ve ortada +14 var karşı taraf son kartını atıyor ve puan +18 oluyor fakat benim elimde de +4 var ben bu kartı attığımda rakibim 22 kart alır mı yoksa o mu kazanmış olur

  • admin

   Karşı taraf son kartını attığı anda oyun biter, üzerine kart atamazsınız.

  • Pingback: UNO()

  • selin

   ben arkadaşımla oynuyordum arkadaşım bana ıskarta destesini çekerken arkadaşım bana artı 2 artı4 gibi bu kartları çekemeyeceğimi söyledi sonra ona internete bakalım dedim ve benim dediğim çıktı

  • aziz

   kurallardan anlayamadığımız bir konu var; yere ilk açılan kart yeşil +2 diyelim bu el nasıl döner?

   a) sıradaki iki kart çeker o el oynamaz
   b)sıradaki elinde herhangi bir +2 varsa oynar

   3. oyuncu ne yapar?

   Tşk.

  • admin

   Sorunuzun cevabı kurallarda “Hareket Kartlarının Fonksiyonları” kısmında, “2 Kart Al” başlığında yazıyor:

   2 KART AL : Bu kartı oynadığınızda, bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o el oynayamaz. Bu kart, sadece aynı renk veya başka bir “2 Kart Al” kartının eşleşmesi olursa oynanabilir. Eğer bu kart oyunun başında açılırsa, aynı kurallar uygulanır.

   Yere açılan kart +2 ise, ilk oyuncu 2 kart çeker ve o el oynamaz.

  • Elif

   Kurallardan cikartamadigim,merak ettigim bir konu var:+2 kart al karti diger bir +2 al kartiyla birlestirilebiliyormu?aúno seu +4 kart icinde gecerli mi? Bir oyuncu +2 karti attiginda bir sonraki oyuncu kart cekmeden elindeki +2 karti atip 3.oyuncuya 4kart cektirebilirmi? (umarim anlatabilmisimdir biraz uzun vê karisik oldu)

  • admin

   Hayır; +2 kartı oynadığınızda bir sonraki oyuncu 2 kart çeker ve o tur oynayamaz. Oynayamayacağı için üzerine tekrar +2 oynaması mümkün değil.

   İskambil kağıtlarıyla oynanan pis yedili versiyonunda ise söylediğiniz şekilde oynanıyor. +2 (iskambilde 7’li) Attığınızda, bir sonraki oyuncu da +2 oynarsa kendisi kağıt çekmiyor, sıradaki oyuncu 4 kağıt çekiyor. İsterseniz Uno’yu da bu şekilde oynayabilirsiniz, bence böyle daha zevkli.

  • muhsin

   Buna benzer oyun bilenler yazabilir mi :(

  • ipek_naz

   arkadaşlar ben oyunu yeni aldım fakat çekme destesi ve ıskarta destesi birleşik mi oluyor. yani yere bir kart atınca ıskarta destesi başlıyor.o karttan yoksa bir daha bir daha o zaman çekme destesi nerede olacak??? yardım edin lütfen bu oyunu oynamak istiyorum.!

  • ahmet

   ben bu oyudan hiç bişey anlamadım insan bi vidiosunu koyar

  • bilalayva

   Arkadaslar afederrsiniz ama siz gerizekalimisiniz. admin daha ne anlatsin. anlatabilrcegi en iyi sekilde anlatmis. iskarta dedigi yere atilan kagitlatdir.cekme desteside okeydeki gibi yerden cekilen tastir yani.orda tas burda kagit. bunlar ayri ayri olur. Senin oynadigin okeyde yere atilan taslarla yerden cekilen taslar bir aradaysa bilemem.

  • kedi

   birşey soracağım 4 kart al ve joker atarsa bir oyuncu ve örneğin mavi derse, çekmek zorunda kalan oyuncu da elinde 2 mavi kart olduğunu söylerse, o oyuncu 4 kart çekmekten kurtulur mu? sıra diğer oyuncuya geçer mi? yoksa böyle bir şey yok mu? çünkü oynarken abim var demişti ve hatta telefonunda gösterdi olduğunu. yardım eder misin admin?

  • admin

   Oyun kurallarında öyle bir şey yok. Yukarıda “4 Kart Al ve Joker” başlıklı paragrafa bakın; biri bu kartı oynadığında sonraki oyuncu o el oynayamıyor. Dolayısıyla elinde hangi kartlar olduğunun bir önemi yok.

  • pamuk

   artı dördün üstüne artı 2 atılıyomu

  • klavye

   bildiğin pis yedili sadece oyun kartları kırrmızı yeil mavi sarı renklerle oynanıyor

  • sevde

   peki unoyu nerden alabiliriz?

  • admin

   Buradan satın alabilirsiniz: Uno Satın Al

  • mine

   çok faydalandım diyosunuz ama hiçbişey anlamadım

  • semanur

   uno çok eğlenceli bir şans. oyunudur oynamanızı tercih
   ederim.

  • defnecik

   Şans oyunu ve 3-5 kişiyle oynanacak güzel bir oyun.İntikam alma,hırs,strateji,hamleleri doğru yapabilme gibi tekniklerde içeriyor.

  • Gghgg43fb

   Iphone da uno oynarken arkdş listemiDekilerle
   Nasıl görüşebiliyoruz yardımcı olurmusunuz

  • anonim

   yon deişince 1 tane daha mı kağıt atıyoruz bilen vr mı

  • apo

   ya şimdi itiraz ederken aynı kart varsa diedin ya, yani ne demek elnde aynı renkte kart mı olcak, aynı sayı mı olcak yoksa ikisi de mi?

  • apo

   çok sağol

  • ışık

   Naber arkadaşlar

  • ışık

   Bişey değil apo

  • mert

   +2 kartı atıldığında üzerine +4 atılabilir mi yada tam tersi, olabilir mi ?

  • renas

   Yön Değiştir katinin ozelligini soylermisiniz acil

  • http://www.kutuoyunlari.com/ Oktay Aksoy

   Yön değiştirir :)

   Senden sonra sağındaki oynayacaksa bu kartı oynadıktan sonra sıra solundakine geçer ve oyun ters yönde ilerlemeye başlar.

  • serhat

   Son bir soru +2 kart attım ve bittim diğer 3 arkadaşımla +2 kartlarını sırasıyla attı ben bilmem rağmen 8 kart mi çekerim yoksa elimde kart olmadığı için ben kazanmış mi oluyorum???

  • http://www.kutuoyunlari.com/ Oktay Aksoy

   Birisi son kartını attığı anda oyun biter, üzerine kart atılmaz.

  • Elif

   evet ayn öyle

  • elif

   2 kişi oynuyorsan atabilirsin çünki sen +2 veya +4 attın diyelim o kişi o el oynamaz sonra sende olur +2yi atarsın veya +4ü sonra(sana bağlı ilk hangisini atacaksan)
   yine o el oynamaz yine sende olur +2 veya+4 atmazsan normal sayı veya yön değiştirmeyi atarsan onda olurrr 😀

  • elif

   yön değişince almıyosun mesela sırada senden sonra sağındaki oyuncu varsa o yön değişmeyi attığında sırada senden sonra sol daki oyuncudan itibaren devam eder,işte yön değişince kart çekmiyeceksin 😛

  • elif

   hayır öyle birşey yok bu jokerler her zaman önemli…

  • dargos

   4 kart al ile bitersen ne olur (karşı rakibin sayıları çift mi sayılır yoksa normal ne ise o mu sayılır).

  • asdfghjklşi

   karşımdaki kişi bana siyelim sarı durdurma atıyor . Elinde sarı yoksa sarı gelene kadar çekmesi gerekir mi ?