Kutu Oyunları

 

TABU XL OYUN KURALLARI

OYUNUN AMACI

Takım arkadaşlarınıza kelimeleri 4 farklı şekilde (Klasik Tabu, 15 Kelime, Tabu Çizgi ve Kuklalı Tabu) anlatarak bitiş hanesine ilk ulaşan takım olmak.

Klasik Tabu ile başlayıp, daha sonra geldiğiniz hanelerin rengine göre değişik şekillerde oynayacaksınız. Takımınızın bildiği her kelime için oyun alanında bir hane ilerleyin. Takımınızın doğru bildiği kelimeleri unutmayın; her an hafızası daha kuvvetli olan takımın puan alacağı bir hafıza hanesine gelebilirsiniz.

OYUNA HAZIRLIK

Oyunu kurarken yardımcı olması için oyun alanının resminden faydalanabilirsiniz.

1- İki takıma ayrılın. Takımların oyuncu sayılarının eşit olması zorunlu değildir.

2- Oyun alanını düz bir zemine koyun.

3- İlk oyunda kartların köşesinde A yazan bölümlerindeki kelimelerle oynayın ve oyun boyunca bu bölümden devam edin. Sonraki oyunlarda farklı bölümlerdeki (B, C, D) kelimelerle oynayın ve oyun sonuna kadar aynı bölümden ilerleyin.

4- Kart destelerini ayrı ayrı karıştırarak oyun alanındaki yerlerine (kartlarla aynı renkte olan köşeler) oynayacağınız yüzleri kapalı olarak koyun (ilk oyunda A/B yüzü aşağıya bakacak).

5- Takımınız için bir piyon seçin ve her iki piyonu da başlangıç hanesine koyun.

6- 15 Kelime işaret piyonunu 15 Kelime yolunun başındaki boş daireye koyun.

7- Tabu kuklasını, çizim defterini, kurşun kalemi ve kum saatini oyun alanının yanına koyun.

8- Hangi takımın başlayacağına ve ilk kimin anlatıcı olacağına karar verin. Bir takımdaki tüm üyeler sırayla anlatıcı olmalıdır.

PRATİK KURALLAR

1- Sıra takımınızdayken soru kelimesini anlatması için bir oyuncu seçin. Bu oyuncu karşı takımın yanına oturmalıdır. Not: Sırayla tüm takım üyeleri anlatıcı olmalıdır.

2- Karşı takımdan bir oyuncu kum saatini, bir diğeri de Tabu kuklasını alır.

3- Geldiğiniz hanedeki kategoriden bir kart seçin (başlangıçta Klasik Tabu oynamalısınız). O kategori için geçerli kurallara uyun. 2 dakikalık oyunlar için kum saatini ilk boşaldığında ters çevirin.

Klasik Tabu : Soru kelimesini takım arkadaşlarınıza anlatın, ama Tabu kelimeleri kullanmayın. Yoksa karşı takım düdüğü öttürür! (süre 1 dakika)

15 Kelime : 15 ipucu kelime kullanarak olabildiğince çok soru kelimesi anlatmaya çalışın! (süre 2 dakika)

Tabu Çizgi : Yaratıcı olun, soru kelimelerini çizerek anlatın! Konuşmak yasak! (süre 2 dakika)

Kuklalı Tabu : Tabu kuklası ne yapıyor acaba? Kelimeleri takımınıza anlatmak için Tabu kuklasını kullanın. (süre 1 dakika)

4- Takım üyeleri, tahminlere başlayın!

5- Süre bitince (ya da 15 kelime hakkınız bittiyse) durun.

6- Bildiğiniz her kelime için bir puan alın. Sıranız sona erdiğinde takım piyonunuzu aldığınız puan kadar hane ilerletin (Klasik Tabu oynarken karşı takım da piyonunu kullandığınız her Tabu kelimesi kadar ilerletir).

7- Oynanan kartların arasında takımınızın bildiği kelimelerin kartlarını kapalı olarak orta alana koyun.

8- Bitiş hanesine gelen ilk takım oyunu kazanır!

OYUNUN İÇİNDEKİLER

Oyun alanı, 1 dakikalık kum saati, Tabu kuklası (içinde Tabu düdüğüyle), 102 kırmızı Klasik Tabu kartı, 50 yeşil 15 Kelime kartı, 50 sarı Tabu Çizgi kartı, 50 mavi Kuklalı Tabu kartı, 2 takım piyonu, 15 kelime işaret piyonu, çizim defteri ve kurşun kalem.


  • aile oyunlari

   merhaba! almanyada yasiyorum. tabu, scarbble ve benzeri oyunlar istiyorum. nasil bula bilirim. buraya kargo yapiyor musunuz? ne kadara mal olur bana? iyi aksamlar…

  • admin

   Merhaba. Tabu, scrabble gibi oyunlarin Almanca versiyonlarini Almanya’da rahatlikla bulabilirsiniz. Bildigim kadariyla oyun marketleri ve diger buyuk marketlerde var; ayrica internetten de satin alabilirsiniz.

  • Pingback: AppDelisi » myTaboo; ne varsa bizde var…()

  • deniz

   Benim bir sorum olacak.Mesela ”bünye” kelimesini bulmaya çalışıyoruz. cevap olarak ” sağlam bünye” gelirse takısını yani (sağlamı) attırmakmı gerekiyor

  • admin

   Sorunuzdaki gibi muallakta kalınan birkaç kuralı oyunun başında konuşup ortak bir karar vermek en uygunu. Siz bu şekilde geçerli olsun isterseniz bir sorun yok, yeter ki oyundaki herkes için geçerli olsun.

  • rdtfygh

   arkadaşlar tabu gibi eğlenceli ailecek oynanabilecek oyunlar arıyorum bana 1-2 oyun önerirseniz sevinirim teşekkürler

  • admin

   Aile Oyunları kategorisinde güzel oyunlar bulabilirsiniz. Türkiye’de satılan oyunlar arasında Mow kart oyununu öneriyorum, ailece keyifle oynayabilirsiniz.

  • necdet

   İngilizce olarak 6 tane tabu kartları nasıl oluşturulur

  • Cemil

   merhaba tabuya alternatif olarak en az 4 kisi ile oynanan Marjinal Munasebet diye cok eglenceli bir oyun daha var. Sitesinden demoyu indirip deneyebilirsiniz.

  • yusuf

   tabu tam oalrk birisi kelimeyi anlatıyo diğeride doğr ubilirse ilerliyo öylemi ?

  • admin

   Evet, yalnız kelimeyi anlatırken yasak olan beş adet tabu kelimelerini kullanmamak gerekiyor. Tabu kelimeleri yanlışlıkla söylerse o kelimeden puan alamıyor.

  • candaş

   tabuuuuuuuuuuuuuuu

  • ada

   peki yasak kelimeler ne

  • admin

   Yasak kelimeler her soruda değişiyor. Mesela anlatmamız gereken kelime “Duvak” ise, soru kartında yazan “Nikah”, “Gelin” gibi kelimeler Tabu kelimeler oluyor, o kelimeleri kullanmadan duvakı anlatmanız gerekiyor.

  • bahar

   peki tabu kaç kişiyle oynanıyo 2 kişilik yazmışlar mesele evde 5 kişi varsa nasıl oynanacakk lütfen cevabını söler misiniz

  • admin

   Tabu 2 kişiyle oynanmıyor. İki takım ile oynanıyor, yani en az 4 kişi gerekiyor. Eğer 5 kişi oynayacaksanız bir takım 2, diğer takım 3 kişiyle oynar.

  • limouncu

   tabu oynarken klasik oyunla başladık sonra aynı kişi her bildiğinde 1 adım atıyor 4. sırada çizim var ve bu kişi çizimdenmi devam eder yoksa klasikle başladığını için hep klasikmi gider ( 1 dakika süresi içinde )

  • admin

   1 Dakikalık süre içinde hareket etmiyorsunuz; süre dolduğunda kaç puan aldıysanız piyonu o kadar ilerleteceksiniz.

  • limouncu

   yani bildikçe sıradaki oyunmu oynanır yoksa neile başladıysa onlamı devam eder. srıadaki çizimse onamı geçer..

  • admin

   Ne ile başladıysa 1 dk boyunca aynı türden devam eder. Turu bitince bildiği soru sayısına göre ilerler. Yani süresi bitene kadar hareket etmez.

  • Levent

   Sayın admin,
   birkaç sorum var tabu hakkında, cevaplayabilirseniz sevinirim
   – klasik tabu oyununda, takım arkadaşlarımdan biri tabu kelimelerden birini kullanırsa artık o kelimeyi kullanabilirim anlatırken, doğru mudur?
   – kaç pas geçme hakkımız var ? Klasikte veya diğerlerinde
   – klasik tabu oynarken, tabu kelime kullanırsam bir sonraki kelimeden devam edip 1 dakikamı dolduruyor muyum, yoksa el diğer takıma mı geçer o anda ?
   – karşı takımın kullandığım her tabu kelime kadar piyonunu ilerlettiği doğru mudur ?

  • admin

   – Evet, tabu kelimeyi takım arkadaşınız kullandıktan sonra siz de kullanabilirsiniz.

   – Her turda 1 kez pas geçme hakkınız var.

   – Tabu kelime kullanıldığında o kart kenara konup yenisi çekilerek süre dolana kadar tura devam edilir.

   – Aynen öyle, doğru cevap sayısı kadar siz ilerlerken, tabu kelime kadar rakip ilerler.

   iyi oyunlar…

  • Muhammet

   Sayın admin, öncelikle kolay gelsin. Tabu oyununu almayı planlıyorum. Bir kaç sorum olacak sizlere.

   – Hangi oyunda kaç kart ve kelime vardır ?

   – Tabu xl modeli, diğer normal tabu lara göre daha çok kart ve kelime mi barındırıyor ?

   – Bu oyun hakkında en büyük eleştiri, zamanla kelimelerin ezberlendiği belirtiliyor. Bu varsayım doğru mudur ? Ne kadar sıklıkla oynarsak kelimeleri ezberlemiş oluruz ?

   – Tabunun yayımladığı modeller, bir önceki modeldeki kelimelerden tamamen farklı mı oluyor ?

   – Son olarak tabu oyununun hangi modelini tavsiye edersiniz :)

   Şimdiden yapacağınız yardımlar icin teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • admin

   @Muhammet, Tabu versiyonları şuan elimde olmadığı için sorularına yanıt veremeyeceğim; fakat kesinlikle Tabu XL versiyonunu tavsiye ediyorum. Klasik Tabu sorularının dışında kukla ve çizim seçeneklerinin olması oyunu çok daha eğlenceli hale getiriyor.

   Oyun çok fazla oynandığında sorular ezberlenebiliyor doğal olarak. Tabu, Trivial Pursuit gibi oyunlar her gün oynanacak türden değil. Bunları daha seyrek, arkadaşlarla toplandıkça oynamak lazım. Mow, Uno gibi kart oyunlarını ise sıkılmadan defalarca oynayabilirsiniz.

  • busem

   sayın admin:
   -tabuda kaç kullanmamamız gereken kelime vardır.

  • admin

   Her soru için beş tane kullanılamayan kelime var.

  • Seslietkin

   ArkadasLar Tabu Oyununu Sayfamızda Her gece Oynuyoruz. Sesli olarak mıkrefon alan arkadaslarımız anlatıyor ve cok eglencelı sızlerden de destek beklerız. Seslietkin

  • meto

   merhaba admin. benim sorum şu. tabu xl da oynarken. 4 tane klasik var peşpeşe hemen ardından bi tane çizim sonra 3 kukla oyunu var mesela. merak ettiğimiz nokta şu: iki oyun arasındaki o tek çizim varya, sıra ona gelince sadece onu yapıp turu bitiriyo muyuz yoksa kuklaya mı devam ediyoruz? burda takılıp kaldık.

  • http://www.kutuoyunlari.com/ Oktay Aksoy

   Sıra sizdeyken hangi oyundaysanız süreniz bitene kadar sadece onu oynuyorsunuz. Süre bitiminde puan hesaplanıp kazandığınız puan kadar ilerliyorsunuz. Yani çizim karesindeyken 2 dk boyunca çizim ile alabildiğiniz kadar puan alıyor ve turun sonunda ilerliyorsunz.

  • ege alp buharalı

   sayın admın tabuyu bugun aldım ama klasık tabu zarının ne işe yaradığını bilmiyorum modelim klasık tabu

  • uğur yildiz

   Sayin admin 8 yaşında çocuğumuz var Eğlenceden öte biraz daha araştıRmaci işte Sözlükte n baksın falan uygun olur mu yoksa çokmu zor olur

  • admin

   Oyunun zorluğundan çok çocuğun keyif alması önemli. Benim tavsiyem Trivial Pursuit gibi bilgiye dayalı oyunları denemeniz olacak. Sorular zor gelirse kendiniz soru hazirlayabilir, ya da çocuğa “google search jokeri” verirsiniz. Fakat merak etmeyin, birkaç oyundan sonra sizi yenmeye başlayabilir.