Kutu Oyunları


Şişe çevirmece oyunu Erman Temiz ve Umut Duran isimli girişimciler tarafından Doğruluk mu Cesaret mi ismiyle kutu oyununa dönüştürülmüş. Erman – Umut ikilisi oyuna yatırımcı sağlamak amacıyla Dragon’s Den Türkiye programına konuk oldular. Henüz oyuna sahip olmadığım için test etme imkanım olmadı; zaten bu yazının konusunu oyunun içeriği değil, girişimcilik tarafı oluşturuyor.

 

Doğruluk mu Cesaret mi oyunu Dragon’s Den yatırımcılarından destek alamadı. Destek alamama sebeplerini irdelemekte diğer oyun tasarımcıları için fayda görüyorum.

 

Eleştirilerden biri, tek bir oyun ile tatmin edici gelir hedeflemenin doğru olmadığıydı. Özellikle Türkiye’de kutu oyunu pazarının potansiyeli çok yüksek değil. Artık hemen herkesin tanıdığı birkaç oyun dışında yeni bir oyunun onbinlerce satmasını beklemek çok gerçekçi değil. Bu yüzden tek bir oyun için yatırımcı bulmak zor.

 

Oyunun içeriğine dönük eleştiriler üzerinde durmaya gerek yok. Yediden yetmişe herkesin oynayacağı oyunlar çok istisnadır. Hemen her oyunun hitap ettiği bir yaş aralığı var. Bu oyun da 18 yaş üstü gençleri hedefliyor; hedef kitlesi küçük sayılmaz.

 

İşin ahlaki boyutunun da Dragon’s Den yatırımcılarının üzerinde durduğu kadar vahim olduğunu düşünmüyorum. Açılmasından rahatsız olacağınız kartları oyunun başında çıkarıverirsiniz olur biter.

 

Yatırım değerine gelince… Girişimciler Doğruluk mu Cesaret mi kutu oyununun %20 hissesine karşılık 200.000 TL talep ettiler. Yatırımcılardan biri bu parayı koyup ortak olsaydı, %20 hissesi ile bu parayı ne kadar zamanda kazanırdı? Oyun başına brüt 20 TL kar elde edilse elli bin adet satış gerekiyor. Şirket giderleri, vergiler, reklam ve pazarlama giderlerini de hesaba katarsanız bu yatırımın geri dönmesi için yüz binlerce adet satması gerekiyor.

 

Dünya’da üretilen kutu oyunları kırk bin çeşitten fazla. Blogumuzda yer verdiğimiz, oynamaya doyamadığımız birçok güzel oyun var. Türk kutu oyunları ise bir elin parmaklarını geçmiyor maalesef. Tasarlayıp kendi aramızda oynadığımız çok keyifli oyunlar da yok değil; ama kutu oyunları ülkemizde bir sektör haline gelmedikçe bu oyunlar da gün yüzüne çıkamayacak.

 

Ülkemizde oyun tasarımı ile uğraşan kişiler öncelikle bir araya gelmeli. Oyunları piyasaya çıkacak hale getirdikten sonra beraber bir şirket kurmalı, tüm yerli oyun tasarımcılarını da yanlarına alarak büyümeli. Oyunlar belli başlı dillere çevrilerek yurt dışı pazara da açılabilmeli. Bunun için Avrupa ya da Amerika merkezli büyük oyun firmalarıyla irtibat kurulup ortak girişim sağlanabilir. Tabii bunu tek bir kişi, ya da tek bir oyun ile yapmak neredeyse imkansız. O yüzden yerli kutu oyunu üreticilerine önerim, birleşin ve pazarı büyütmek için beraber çalışın…

 


  • Ahmet

   biz neden oynayamıyoruz oynayamassak oyunun nasıl olduğunu bilemeyiz bilemessek almayız bu oyunu bari 100 saniye falan oynayalım …

  • admin

   Doğruluk mu Cesaret mi oyunu bilgisayar oyunu değil, kutu oyunudur. Flash oyun oynamak için Oyun Oyna sayfamızı ziyaret ediniz.

  • sena

   yha bildiniz güzel bi oyun varmı kankicampinglerim sıkılıorum tırnak içinde sölüyoum yani ayy fenalık bastı bu nasıl banal bi site.milanodaki amcama söliyimde bana oyun getirsin

  • admin

   Ne tür oyunlar ilginizi çeker bilemiyorum ama Oyun Oyna sayfamıza bir göz atmanızda fayda var.

  • milanodaki amca

   tmm sena sana 10 numara bir oyun alıcam ama bi şartım var bir daha tırnak içinde söyleme tırnağın pistir şimdi içine girmede her yerin kirlenmesin tamam mı?

  • ilayda

   ayyy bencede tırnağın pistir sena hiç kesmiyonmu tırnaklarını sen ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:)

  • dolunayelif

   alakaya maydonoz gelbize bazı bazı ilayda