Kutu Oyunları


Kendi uzay geminizi inşa edip maceraya atılın! Galaxy Trucker kutu oyununda çıkma malzemelerden derme çatma bir uzay gemisi yapıp rakiplerinizle yarışıyorsunuz. Bir taraftan karşınıza çıkan göktaşı yağmurlarından sıyrılıp, bir taraftan da ticaret yaparak para kazanmaya çalışıyorsunuz.

Galaxy Trucker bilim kurgu konseptli bir taşımacılık oyunu. 2-5 Kişi arasında oynanıyor. Oyun 3 bölümden oluşuyor ve toplam 1-1,5 saat sürüyor.

Önce tüm oyunculara üzerine uzay gemisi inşa edecekleri karelerden oluşan bir tabla veriliyor. Uzay çöplüğü olarak tanımlayabileceğimiz; motor parçaları, lazer silahları, taşıma kapsülleri gibi ihtiyacınız olan türlü malzemeleri içeren bir kart destesi var. Deste kapalı yüzü üste gelecek şekilde masaya yayılıyor ve oyuncular aynı anda kart çekmeye başlıyor. Çektiğiniz kartı geminizde kullanmak isterseniz tablanızda uygun bir yere yerleştiriyor; kullanmak istemezseniz yere geri bırakıyor ve yeni bir kart çekiyorsunuz. Oyunun bu aşaması tam bir yarış içinde geçiyor, çünkü gemisini ilk tamamlayan oyuncu yolculuğa en önde başlıyor.

İlk oyuncu gemisinin yola çıkmaya hazır olduğunu ilan ettiği anda kum saatini aktif hale getiriyor. Diğer oyuncular kum saati sıfırlandığı anda gemi yapımını bırakmak zorunda.

Gemi inşa fazı bittiğinde önce tüm gemilerin kurala uygun şekilde hazırlanıp hazırlanmadığı kontrol ediliyor. Gemi parçalarının bağlantıları birbirine uyacak şekilde yerleştirilmeli. Uymayan parçalar tabladan çıkarılıyor ve yarım yamalak bir uzay gemisiyle yola çıkmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Bir sonraki aşamada gemiye mürettebat ve pil ikmali yapılıyor. Geminize yerleştirdiğiniz her kontrol odası için iki mürettebat alma hakkınız var. Yolculuk esnasında tüm mürettebatını kaybeden gemi oyun dışı kalıyor.

Oyunun ikinci fazında aksiyon kartları devreye giriyor. Aksiyon kartları tek tek açılıyor ve uzay yolunda en önde olan oyuncudan başlayarak oynanıyor. Örneğin göktaşı yağmuru kartı açıldığında ilk olarak gemisi önde olan oyuncu atağa maruz kalıyor. Zar atılarak göktaşının hangi koordinattan geldiği belirleniyor. Oyuncunun o bölgede silahı ya da savunma kalkanı varsa saldırıyı zararsız atlatabiliyor; aksi taktirde göktaşı çarparak geminin o bölümünü yok ediyor. Göktaşının çarptığı parça geminin bir bölümünün merkezle bağlantısını ortadan kaldırırsa, o bölüm komple oyun dışı kalıyor.

Aksiyonlar tamamlandıktan sonra gemisinde ticari yükü olan oyuncular yüklerini boşaltıp parasını alıyor. Ayrıca bölümü bitirme önceliğine göre değişen paralar kazanılıyor ve yeni gemi yapım aşamasına geçiliyor. İkinci gemi için daha büyük bir tabla kullanılıyor ve aynı fazlar tekrarlanıyor. Üçüncü kez uzay gemileri inşa edilip aksiyonlar tamamlandıktan sonra en fazla paraya sahip olan kişi oyunun galibi oluyor.

Oyun ilerledikçe uzay gemisini dikkatle hazırlamanın önemini daha iyi anlıyorsunuz. Yeterli sayıda silah yerleştirmezseniz göktaşı saldırılarından ciddi zarar görüyor, yeterli ateşleme ünitesi olmazsa bu kez diğer oyunculardan geride kalabiliyorsunuz. Aynı zamanda çok para kazanabilmek için stoklama ünitelerine de ihtiyacınız var. Dolayısıyla uzay geminizi ne kadar mükemmel inşa ederseniz oyunu kazanma şansınız o kadar artıyor.

Galaxy Trucker çok kapsamlı bir kutu oyunu ve kuralları biraz detaylı. Oyun hakkında fikir vermek adına çok yüzeysel olarak anlattım. Stratejiden çok eğlenceli bir parti oyunu olarak tanımlamak daha uygun olur.